Charakteristika

 

 

        Hafling se řadí do skupiny malých horských koní. Díky tvrdým klimatickým podmínkách v oblasti vzniku plemene, tvrdému odchovu hříbat na vysokohorských pastvinách a také díky selekci se haflingové vyvinuli v konstitučně tvrdé, odolné a snadno krmitelné koně s pevným zdravím. V chovném cíli jsou zaneseny také další vlastnosti - harmonická, silná a korektní stavba těla, klidný temperament, spolehlivost a dobrý charakter. Právě pro tyto charakteristiky je dnes hafling široce použitelný pro všechny druhy rekreačního jezdectví i vozatajství, hiporehabilitaci, služební práci i práci v zemědělství a lesnictví.        

      Na charakteristice haflingů z hlediska Temperamentu, odolnosti a krmitelnosti se shodují všichni autoři, kteří se o tomto plemeni ve svých pracích zmiňují. Jedinými nedostatky jsou podle některých odborníků špatná odolnost vůči vysokým teplotám a sklon k nadváze.

      Co se týká exteriéru, jsou haflingové velmi atraktivní, což jistě přispívá k jejich rychlému rozšiřování mezi rekreační jezdce a tzv."hobby" chovatele. Hafling se svou kohoutkovou výškou přes 140 cm patří k menším plemenům. Svůj úspěch u chovatelů může jistě alespoň částečně přičíst oblíbené barvě, dlouhé vlnité bílé hřívě a ušlechtilé hlavě s velkýma tmavýma očima.

      Stavba těla se však za téměř století chovu měnila jen velmi málo. Kohoutková výška (měřená hůlkou) byla na počátku systematického chovu v roce 1920 průměrně 150 cm, obvod holeně (síla kostry) v průměru 17 cm. Po druhé světové válce, kdy se s chovem začínalo v podstatě znovu, byla KVH průměrně 138 cm, holeň 19 cm. V roce 1985 byly průměrné KVH klisen 141 cm, dnes jsou 146 cm. Populace tedy opět postupně roste (rekordní výška zjištěná u haflinga byla 175 cm !) a zároveň šlechtění směřuje k jemnější kostře. Poslední generace jsou již formovány v typu, který je v podstatě ideálem. Pokud shrneme cíl, který si Světová federace klade do budoucna, hafling by měl mít oválnou hruď, jemné končetiny (obvod holeně 18,5 cm), delší rámec, dobrý úhel v rameni, správně zaúhlené zadní končetiny. Kohoutová výška by se v průměru optimálně měla dostat na 150 cm u hřebců a 148 cm u klisen. Hmotnost haflingů se pohybuje mezi 400 a 500 kg.

        Od srpna 2009 byly upřesněny požadavky chovného cíle v ČR. KVH u klisen je požadována v rozmezí 138 - 150cm, u hřebců 142 - 150 cm. U hřebců je podle rakouského vzoru tolerováno přesažení maximální výšky při jinak výborném exteriéru. Obvod holeně je stanoven na minimálních 17,5 cm u klisen a 18,5 cm u hřebců. Podstatným kritériem exteriéru je barva. Ta je plavá od světlého po tmavý odstín s plavu hřívou. Barevné odlišnosti, nečistoty barvy či skvrny jsou nežádané, jsou negativně hodnoceny a mohou být i příčinou vyloučení z chovu.

           Hafling jakožto pozdní plemeno by měl být obsedán ve třech letech neboť má delší vývoj. Se zapřaháním se začíná dříve, protože tolik  nezatěžuje páteř, ale také se nemá nic přehánět.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Vytvořte si web zdarma! Webnode