V. Moravská výstava haflingů a hobby soutěže pro haflingy

Tak jako v minulých letech se sjeli i letos v srpnu do Hradce nad Moravicí představitelé plemene hafling včetně jejich obdivovatelů. Letošní výstavně - sportovní den se uskutečnil 11. srpna 2014 v jezdeckém areálu MVDr. Josefa Živníčka za slunečného počasí a s přítomností velkého počtu diváků.

Celá akce začala dopolední výstavou, které se účastnilo 30 koní plemene hafling. Komise ve složení Hana Drábková, MVDr. Josef Živníček, Jaroslav Naisar, Blanka Vaníčková a Ing. Zdenka Chovancová měla velice těžké rozhodování.
Jako první jsme mohli vidět výstavní třídu mladých do dvou let. V kruhu se představilo šest koní. Vítěztví si odnesla roční kobylka Dior, která je ve vlastnictví firmy IMOBA a. s. Matkou této kvalitní klisničky je klisna Desideria a otcem pak plemeník Walzertraum. Na druhém místě se umístila klisna Stela po St-Largos z matky Sanny po Nimrod. Majtelem je Dobosz Drahomír. Třetí příčku obsadila roční klisnička Gara po Andiamo z matky Ginger po Nagano v majetku Veroniky Murgášové.

Nejpočetnější třídou byly klisny v kategorii 3-6 let, kde se nám předvedlo 12 klisen, nejen z českého chovu. Vítězkou zvolila komise čtyřletou Mississippi po Aquavit I z matky Tennessee po Nimrod. Majitelem této klisny, o které ještě uslyšíme, je Ing. Jan Žůrek. Velmi těsně za Mississippi se umístila na druhém místě klisna Daylight, importována z Rakouska po Sevruga z matky Dorena II po Altess. V majetku firmy IMOBIA a.s. Na třetím místě pak skončila Dorothea, rovněž import z Rakouska. Otcem je Nihilist a matkou Diana II po Amadeus. Majiteli této klisny jsou manželé Kulišťákovi.

Třídu 7 leté a starší klisny ovládla Zenita po Sambo z matky Zara po Saturn ve vlastnictví farmy Hlubočec s.r.o. Druhou příčku obsadila klisna Bára po Nagano z matky Gerta po Habile As. Majitelem této klisny, o které se ještě dočtete níže, je Jaroslav Naisar. Třetí místo komise udělila klisně Veronice po Marco z matky Victoria po Habile As majitele Jaroslava Kuběny.

Valaši neměli ve své třídě moc konkurentů, a tak v této kategorii první místo získal Zoran po Madit ze Zenita po Sambo v majetku Josefa Živníčka. Druhou příčku získal valach Enzo po Napoleon z matky Elen v majetku Zdeňka Musila. Třetí místo získal Zafír po Acord, z m: Zenita po Sambo v majetku pana Víta Škrobánka.

Poslední třída, třída hřebců byla zastoupena jen jedním koněm, tedy v podstatě se jednalo jen o ukázku plemenného hřebce Armin-Q, po Alkatraz z matky Dalmazia, importovaného loni na jaře.

V závěru výstavy se před tribunami sešli ještě jednou všichni vítězové jednotlivých kategorií a bojovali o titul šampiona a vicešampiona. Vicešampionkou se stala Dior a titul šampiona výstavy, pohár a krásnou dekusi odnesl hřebec Armin-Q.

Perličkou na této výstavě bylo vyhodnocení klisen českého chovu, tedy výběr ze všech klisen, které jsou narozeny po rodičích z českého chovu, což bylo hlavním kritériem. Klisnou českého chovu se stalaMississippi jejímž majitel je Ing. Jan Žůrek, na druhé příčce se umístila Gerta v majetku paní Poláčkové a třetí místo patří klisně Ele od pana Jedličky.

Po ukončení výstavy a přehoupnutí se do odpoledních hodin, začala sportovní část dne, ve které jsme mohli vidět různé vynikající sportovní výkony haflingů. Nejprve diváci mohli shlédnout ukázku drezurní úlohy Z1 v provedení Armin-Q s jezdkyní Evou Živníčkovou. Poté následovala drezurní úloha ZM, kterou jelo šest dvojic. Nejlepší jízdu předvedla kobylka Mississippi s jezdkyní Lucií Barešovou. Druhou příčku obsadil jediný mužský účastník závodu Petr Kundrata s Gertou. Třetí příčka patřila valáškovi Enzo a jezdkyni Petře Musilové.

Na travnatém kolbišti následně odstartoval parkur do 80 cm. Za krásnou a čistou jízdou se na první příčku vyhoupl valach Enzo s Petrou Musilovou. Druhé místo obsadil plemený hřebec Armin-Q v sedle s Evou Živníčkovou. Třetí místo získala klisna Bára s jezdkyní Terezou Flegrovou.

Následovaly westernové disciplíny, jako první z nich jsme mohli vidět pole bending nebo-li tyče. První místo obsadila Fábie v sedle s Isabelou Remeňovou a to za velice krásnou a rychlou jízdu. Na druhém místě se umístila Bára s jezdkyní Terezou Flegrovou a třetí místo patřilo Piškotovi s Marií Pospíšilovou. Poté odstartovalbarrel racing. Bleskovou jízdu předvedla kobylka Fábie s jezdkyní Isabelou Remeňovou, čímž obsadily první místo. Těsně v závěsu se na druhé příčce umístila kobyla Bay v sedle s Michaelou Kulišťákovou. Třetí místo získala velice nadějná kobylka Bára s jezdkyní Terezou Flegrovou. Poslední westernovou disciplínou byl trail. První místo za bezchybnou jízdu získala Bay s Michaelou Kulišťákovou. S dvěmi chybami se na druhém místě umístila Freny s jezdkyní Helenou Hradilovou. Třetí příčku obsadila Fábie s Isabelou Remeňovou.

Velkou podívanou plnou adrenalinu nejen pro diváky byl dostih, který vyhrála Bára s Terezou Flegrovou. Pro druhé místo si dojela Bay s Michaelou Kulišťákovou. Třetí místo získal Enzo s Petrou Musilovou.

Nesmíme zapomenout na zápřahovou soutěž ovladatelnost v kládě, které se zúčastnili čtyři haflingové. Nejlepší výkon podala šestnáctiletá kobyla Ebony od pana Jana Jedličky a hned za ní na druhé příčce se umístila její dcera Ela rovněž v majetku pana Jedličky. Na třetím místě skončila Freny, která patří paní Heleně Hradilové.

Výstava i sportovní soutěže se vydařily díky úsilí pořadatelů, jmenovitě poděkování patří panu Ladislavu Sucháčkovi, Nikol Trefilové, Michaele Guňkové a Tereze Flegrové. Taktéž nutno poděkovat sponzorům, především MUDr. Marii Kjeronské, prodejně jezdeckých potřeb Tomáše Škuty – Ostrava Heřmanice, hotelu pro kočky Josefka - Šenov, Jaroši Kuběnovi, Josefu Žůrkovi, Jendovi Šulákovi, manželům Ondračkovým, Vaníčkovým a Dobošovým, bez jejichž přispění by nebyly tak početné věcné ceny a krásné poháry. Všem děkujeme a těšíme se v příštích letech na další akci.

Text: M. Guňková, T. Flegrová